Skartace - na co si dávat pozor

V části „Skartace“ jsem se zmiňoval o tom, proč se nezbavovat dokumentů tak, že je prostě vyhodíte do kontejneru. Z toho tedy plyne, že se dokumenty musí likvidovat. Od toho tu tedy je skartace. Pořád jsem mluvil jen o papírových seznamech, ale to všechno platí samozřejmě i o datech v elektronické podobě. Tam je to s tím vyhazováním dost podobné. Určitě nemusím ani říkat mazání věcí v počítači a jak to funguje se složkou „Koš“. Problém je ale v tom, že nestačí ani všechny data přemístit do koše a pak tzv. vysypat koš. To vám sice data jakoby zmizí z pevného disku a budete mít normálně zase volnou paměť. Bohužel to tak ale úplně není.

 

Funguje to tak, že data sice na pohled zmizí, ale ve skutečnosti tam pořád někde jsou a stále budou, dokud se nepřepíší zase jinými novými daty. Je to tedy dost riskantní, nechávat tam data a ani nevědět, jestli už jsou všechny přepsaná anebo ne. Teď to sice nevypadá zas tak hrozně, protože si můžete říct, že když ty data takhle zmizí, tak tam sice jsou, ale nikdo je nedostane, protože disk je jakoby prázdný. 

Stačí být ale v tomto oboru trošku zručný a data z disku dostanete a to i v případě, kdy byl disk zformátován. Proto se musí skartovat i elektronické paměťové nosiče. Tím myslím samozřejmě tedy CD, DVD, flash paměť, pevné disky a další.

 

Když už se tady rozhodnete pro provedení skartace, tak další věc, na kterou si musíte dávat pozor, je skartační lhůta některých dokumentů. Když běží dokumentu ještě skartační lhůta, tak ho ještě nemůžete skartovat. Nedá se to jak zkrátit, takže ho prostě ještě musíte mít uložený v archivu. Kdyby bylo takových dokumentů moc a nikam by se vám to už nevešlo, pak je dobré skartaci spojit i s archivací. Existují společnosti, které nabízí obě tyto věci. Dobrá volba je určitě společnost REISSWOLF. Tato společnost funguje po celé České republice a nabízí i dopravu zdarma, takže je to opravdu vyhovující. Samozřejmě mají vše bezpečné a zajištěné.

Copyright (c) 2013  REISSWOLF